Ocena punktowa BIK klientów firm pożyczkowych

Scoring BIK dotyczy wszystkich klientów banków, którzy w przeszłości spłacali zobowiązanie finansowe. Wynik punktowy ocenia zdolność kredytową i pozwala oszacować bankom ryzyko związane z udzieleniem zobowiązania. A jak to wygląda w przypadku firm pożyczkowych? Czy takie podmioty mają możliwość weryfikowania klientów w Biurze Informacji Kredytowej? Czy historia spłacania pożyczek wpływa na scoring BIK?

Wszystko zależy od firmy pożyczkowej

Pamiętajmy, że BIK to tylko jedna z baz, która pozwala ocenić zdolność kredytową klientów. Mamy również rejestry dłużników, które skutecznie ostrzegają banki oraz firmy pożyczkowe przed nierzetelnymi klientami. Zarejestrowane firmy pożyczkowe mogą oczywiście dołączyć do bazy BIK, ale nie mają takiego obowiązku.

Na rynku wyróżniamy firmy, które nie sprawdzają BIK, ani nie przesyłają tam informacji na temat swoich klientów. Takie podmioty należą jednak do mniejszości. Z roku na rok przybywa firm pozabankowych zarejestrowanych w BIK.

Kiedy wpis o pożyczce trafia do BIK?

Również ta kwestia zależy od firmy pożyczkowej. Są firmy, które dokonują wpisu w momencie podjęcia pożyczki przez klienta. Taki wpis automatycznie obniża naszą zdolność kredytową z tytułu aktywnego zobowiązania.

Wyróżniamy również firmy pozabankowe, które składają raport dopiero po upływie terminu spłaty. Jeśli klient sumiennie spłacił zobowiązanie, taki wpis podwyższy scoring i wystawi nam dobrą recenzję. Jeśli zanotowaliśmy opóźnienia lub problemy ze spłatą, do BIK powędruje niekorzystny wpis, który obniży nasz scoring.

Co wpływa na scoring BIK?

Wyróżniamy cztery czynniki, które wpływają na wynik punktowy kredytobiorcy: terminowość, korzystanie z podobnych produktów finansowych, częstotliwość składania wniosku o kredyt, a także doświadczenie w roli kredytobiorcy. Wynik w przedziale 80 – 100 oznacza pięć gwiazdek i doskonałą ocenę zdolności kredytowej. To znacznie ułatwia szybką finalizację formalności przy kolejnych wnioskach o kredyt na dużą kwotę.