Dyrektywa PSD2 a zmiany w logowaniu do banków. Co trzeba wiedzieć?

16 września w Polsce weszła w życie unijna dyrektywa PSD2, czyli Payment Services Directive. Niektóre środowiska krytykowały te zmiany ze względu na pewne niedogodności wprowadzone do świata płatności online. Tymczasem, dyrektywa wprowadza niezwykle pozytywne zmiany, które zwiększą bezpieczeństwo użytkowników przy transakcjach elektronicznych.

PSD2 – w praktyce korzystamy z tego od lat

Czy przy logowaniu do swojego banku musisz podać kod przesłany na Twój numer telefonu? Musisz autoryzować przelewy z papierowej karty z hasłami? Jeśli tak, nie odczułeś żadnych zmian wraz z wejściem w życie dyrektywy PSD2. Środki ostrożności, które dotychczas stosowałeś nie były obligatoryjne, a co za tym idzie, wielu użytkowników Internetu nieświadomie narażało się na duże ryzyko utraty kontroli nad swoim kontem. Główny cel dyrektywy? Sprawić, aby podstawowe środki ostrożności były obowiązkowe dla wszystkich klientów.

Czym jest podwójna weryfikacja?

Właściciela konta można zweryfikować przy pomocy trzech czynników: wiedzy, posiadania oraz cech indywidualnych. Do tej pory w wielu bankach wciąż można było zalogować się na konto wyłącznie za sprawą czynnika wiedzy (znajomość loginu i hasła). A gdy ktoś przejął te dane? Wtedy użytkownik zwykle bezpowrotnie tracił swoje pieniądze. Właśnie po to wprowadzono podwójną weryfikację.

Teraz, aby uzyskać dostęp do konta, potrzebne są dwa czynniki. Wiedzę możemy poprzeć posiadaniem: np. numerem telefonu, na który przejdzie kod autoryzacyjny. Indywidualne cechy użytkownika od dawna stosuje się w aplikacjach mobilnych, chodzi np. o odcisk palca czy skan twarzy.

Jakie korzyści daje nam dyrektywa PSD2?

Osoby, które stały się ofiarą phishingu lub innej formy wyłudzenia poufnych informacji, zazwyczaj nie miały żadnych podstaw, aby dochodzić swoich praw i walczyć o zwrot środków. Dyrektywa PSD2 zmniejsza ryzyko nieautoryzowanych transakcji, a co za tym idzie, osoba, która stanie się ofiarą takiego procederu, ma większe szanse na skuteczną reklamację i odzyskanie utraconych środków. Choć zmiany rzeczywiście wprowadzają drobne niedogodności do świata szybkich płatności online, warto je zaakceptować, bo w zamian zyskujemy większy poziom bezpieczeństwa.