Nielegalne opłaty za telewizor w szpitalach

Każdy człowiek, który miał okazję spędzić kilka dni na szpitalnym oddziale z całą pewnością pamięta zmyślny system płatności za telewizor. W związku z tym, udając się na pobyt do szpitala warto mieć ze sobą drobne by skorzystać z telewizji szpitalnej. Jak się okazuje, placówki stosujące taki system łamią prawo. Tak zadecydował Naczelny Sąd Administracyjny. Jednak czy w najbliższym czasie płatna telewizja zniknie ze szpitali?

Wyjątkowo drogi szpital publiczny

Jak się okazuje, za minimalny poziom komfortu w szpitalu czasem trzeba słono zapłacić. O tym przekonali się pacjenci pewnej pomorskiej placówki. 30 PLN za tygodniowe prawo do korzystania z telewizora. Dodatkowe 10 PLN za szafkę i czajnik. A do tego wymóg przybycia do szpitala z własnymi lekami branymi na co dzień. Taki proceder szybko został zauważony przez Rzecznika Praw Pacjenta, który zgłosił sprawę do sądu. Naczelny Sąd Administracyjny uznał działalność szpitala za naruszenie zbiorowych praw pacjenta. Szykują się duże zmiany?

Opłata za telewizor w szpitalu jednak legalna?

Sprawa jest jednak dużo bardziej złożona. Na powyższym przykładzie cena za korzystanie z dodatkowego wyposażenia szpitalnego jest mocno zawyżona. Ponadto, główną kontrowersję stanowił wymóg przynoszenia własnych leków. Szpital ma bowiem obowiązek zapewnić należytą opiekę medyczną pacjentom także pod tym względem. A zatem, system telewizji szpitalnej nieco odbiega od norm stosowanych przez pomorską placówkę. To oznacza, że darmowej telewizji w szpitalu możemy nie doczekać się tak szybko.

Zadłużenie szpitali publicznych

Głównym problemem jest zadłużenie szpitali publicznych. W pierwszej połowie 2018 toku wyniosło ono ponad 12 miliardów złotych. Czy w związku z tym pacjentów mogą dziwić absurdalne opłaty oraz niezbyt apetyczne jedzenie? Niestety, poziom służby zdrowia w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia, a opłaty za telewizję i dodatkowe wyposażenie są tylko wierzchołkiem góry lodowej. De facto, za publiczną opiekę medyczną pacjent też musi zapłacić. A dodatkowo, swoje odczekać.