Kim jest żyrant – obowiązki poręczyciela

W sytuacji gdy nasza zdolność kredytowa nie należy do najmocniejszych, a dodatkowo ciążą nad nami otwarte zobowiązania finansowe, nie możemy liczyć na satysfakcjonującą ofertę kredytu lub pożyczki gotówkowej w banku. Czasami, gdy nagły zastrzyk gotówki jest absolutnie niezbędny, jedynym rozwiązanie może się okazać osoba żyranta czyli poręczyciela. Kto może zostać gwarantem oraz jakie obowiązki i prawa posiada taka osoba?

Kto może zostać żyrantem?

W zasadzie istnieją tylko dwa warunki, które decydują o tym, kto może zostać żyrantem. Pierwszym czynnikiem jest oczywiście zdolność kredytową. Gwarant musi posiadać na tyle dobrą sytuację finansową, aby równoważyła ona niską zdolność kredytową pożyczkobiorcy. Bardzo często banki i firmy pożyczkowe stawiają także warunek wieku zgodnie z którym, żyrant musi się mieścić w przedziale wiekowym: 18-75. Poręczycielem może być ktoś z rodziny lub z grona znajomych.

Jak przyznawana jest pożyczka na żyranta?

Osoba żyranta jest potrzebna w formie zabezpieczenia zobowiązania jakie zaciągasz. Bank uwzględnia możliwość, że Twoja słaba sytuacja finansowa może rodzić problemy ze spłatą długu. W takiej sytuacji instytucja będzie dążyła do odzyskania swoich środków od osoby żyranta. Aktualnie, pożyczki z żyrantem są przyznawane także przez Internet. Wystarczy we wniosku podać dane gwaranta. Bank lub firma pożyczkowa skontaktuje się z tą osobą, a następnie oceni jej zdolność kredytową. Następnie, na bazie uzyskanych informacji podjęta zostanie decyzja o przyznaniu pożyczki.

Jakie są prawa i obowiązki żyranta?

Poręczyciel ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązanie finansowe w sytuacji, gdy kredytobiorca przestaje spłacać swoje zadłużenie. Należy o tym pamiętać także przy egzekucji komorniczej. Żyrant ma natomiast pełnie prawo wglądu w obecną sytuację ze spłatą zobowiązania. Co więcej, bank lub firma pożyczkowa ma obowiązek poinformować gwaranta o opóźnieniu kolejnej raty zadłużenia. Początkowo takie sprawy są załatwiane polubownie. Dopiero przy dłuższym opóźnieniu pożyczkodawca podejmuje konkretne kroki mające na cel odzyskania zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*