Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości i zabezpieczyć swoje dane?

W dobie XXI wieku większość spraw formalnych można załatwić drogą elektroniczną. Z jednej strony to ogromna wygoda, a z drugiej ryzyko stania się ofiarą kradzieży danych osobowych. Niestety nie brakuje oszustów, którzy wykorzystują coraz podstępniejsze metody zdobycia cudzej tożsamości w celu uzyskania korzyści materialnych. Na szczęście możemy się przed tym skutecznie zabezpieczyć. Jak chronić się przed kradzieżą tożsamości?

Warto przyswoić sobie podstawowe środki ostrożności, które pozwolą nam ustrzec się przed działalnością oszustów i złodziejów danych osobowych. Pamiętajmy, że przy uproszczonych formalnościach oferowanych przez firmy pożyczkowe, teraz do otrzymania nawet kilkunastu tysięcy złotych pożyczki wystarczy jedynie dowód osobisty. Należy zatem bardzo ostrożnie operować swoimi danymi w Internecie, aby przypadkiem nie udzielić cennych informacji niepożądanych osobom. O czym należy pamiętać i jak nie dopuścić do kradzieży swoich danych osobowych?

Zachowaj szczególną ostrożność w Internecie

Pamiętaj, że sklepy internetowe, banki oraz operatorzy telefonii komórkowej nie mogą tak po prostu wysłać Ci maila z prośbą o przesłanie danych osobowych. To najpowszechniejsza forma oszustwa w Internecie. Złodzieje tożsamości tworzą bardzo wiarygodny szablon instytucji finansowej lub operatora komórkowego i proszą o przesłanie w odpowiedzi cennych danych osobowych. Firmy coraz częściej przestrzegają swoich klientów i zapewniają, że tego typu wiadomości nie mogą być wysyłane do klienta. Mimo to, wciąż wiele osób daje się oszukać w ten sposób.

Kolejną metodą są fałszywe strony internetowe. Oszuści rozsyłają wirusy oraz szkodliwe oprogramowanie, które po wpisaniu adresu internetowego banku przekierowują Cię do podrobionej strony, która wygląda zupełnie jak oryginał. Po za jednym istotnym szczegółem. Strony instytucji finansowych, a także większość sklepów internetowych posiada specjalny certyfikat bezpieczeństwa, który jest dobrze widoczny na pasku adresu strony. Zawsze zwracajmy na to uwagę gdy logujemy się do bankowości internetowej lub dokonujemy zakupów w sklepie.

Jak chronić się przed kradzieżą danych osobowych?

Najcenniejsze są oczywiście informacje z Twojego dowodu osobistego. Znając jego numer i serię, a także PESEL, oszust ma możliwość ubiegania się o szybką pożyczkę bez formalności. Dlatego nigdy nie udostępniajmy tego typu informacji. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, w których otwieramy rachunek bankowy lub chcemy podpisać umowę z operatorem telefonii, Internetu czy telewizji. Takie strony są szyfrowane o czym informuje certyfikat bezpieczeństwa. Jeżeli musisz podać dane z dowodu osobistego, koniecznie sprawdź czy te zabezpieczenia są aktywne na stronie.

Jeśli zgubisz swój dowód osobisty, koniecznie poinformuj o tym policję oraz operatora swojego banku. W ten sposób zablokujesz możliwość skorzystania ze swojego dokumentu tożsamości. Możesz również wykupić płatną subskrypcję w Biurze Informacji Kredytowej. Za niewielką opłatą otrzymasz nieograniczony dostęp do swojego profilu, a także uruchomisz alerty BIK, które poinformują Cię SMS-em oraz e-mailem o próbie uzyskania kredytu na Twoje dane.