Intercyza – co to jest i czy warto ją spisywać?


Na rozdzielczość majątkową decyduje się coraz więcej osób zawierających związek małżeński. Czym jest taka intercyza? Skąd jej popularność i czy warto ją spisać? Sprawdzamy!

Jak mówi Kodeks rodzinny i opiekuńczy, po ślubie małżonków obejmuje wspólność majątkowa. W praktyce oznacza ona, że wszystko, co od tej pory małżonkowie zgromadzą, będzie częścią ich wspólnego majątku. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe dla tworzącej się rodziny i stanowi podstawy jej budowania. W skład wspólnego majątku wchodzą wynagrodzenia na pracę, dochody z prowadzonej działalności gospodarczej, zakupione nieruchomości oraz ruchomości. Od tej reguły jest jednak wyjątek, wystarczy spisać tzw. intercyzę…

Intercyza – co to takiego?

Pod nazwą intercyzy kryje się akt notarialny, który jest umownym ustrojem między małżonkami. Intercyzę zwykle zawiera się przed ślubem, jednak nie jest konieczne, równie dobrze można ją podpisać i po nim. Zgodnie z zapisami intercyzy majątek można podzielić na kilka sposobów:

  • Ograniczenie wspólności majątkowej – w tym przypadku małżonkowie mogą wyłączyć tylko niektóre składniki z majątku wspólnego. Jakie? O tym decydują oczywiście oni.
  • Rozszerzenie wspólności majątkowej – decydując się na taką intercyzę, małżonkowie postanawiają do wspólnego majątku, włączyć także majątek osobisty, który zgromadzili przed ślubem.
  • Rozdzielczość majątkowa – podpisanie takiej intercyzy skutkuje brakiem wspólnego majątku. Każde z małżonków dysponuje odrębnymi majątkami osobistymi, którymi mogą zarządzać w dowolny sposób.

Czy intercyza to dobry pomysł?

Pewnie znajdą się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy spisania intercyzy. Jeśli wychodzimy z założenia, że ślub jest wstępem do wspólnego życia i chcemy wspólnie zbudować sobie wygodne życie, to intercyza jest tutaj zbędna. Z drugiej strony, jeśli chcemy zachować majątek osobisty, który się zgromadziliśmy, bez pomocy współmałżonka, warto spisać intercyzę. Nie musimy decydować się przecież na pełną rozdzielczość, mamy do wyboru też inne możliwości.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*