Ile wynosi podatek za psa w 2019 roku?

Każdy, kto decyduje się na psa, ma świadomość tego, że wiążą się z nim nie tylko obowiązki, ale też pewne wydatki. Trzeba kupować mu karmę, akcesoria, jak również regularnie szczepić i w razie konieczności odwiedzać weterynarza. Czy jednak pamiętamy, że istnieje coś takiego jak podatek za psa? Ile wynosi w 2019 roku? Sprawdzamy!

Podatek od psa – czym jest?

Obecnie podatek od psa pozostał już tylko z nazwy. Jeszcze 11 lat temu faktycznie funkcjonował podatek od psa i obejmował on wszystkie osoby fizyczne posiadające czworonogi i wynosił on nie więcej niż 53,69 zł. Podatek od posiadania psów regulowała ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Jak się jednak okazało, koszty obsługi opłaty oraz postępowań wynikających z unikania płacenia podatku za psa, przekraczały wpływy z tego tytułu, więc w 2008 roku wprowadzono już nie podatek za psa, lecz opłatę i jest ona regulowana art. 18a, art. 19 pkt 1 lit. f ustawy z 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę za psa pobiera bezpośrednio gmina, a nie organy podatkowe.

Podatek za psa – ile wynosi w 2019 roku?

Stawka podatku od psa ustalana jest indywidualnie przez poszczególne gminy. Ministerstwo Finansów określiło jednak maksymalną kwotę takiej opłaty i w 2019 roku kwota ta wynosi 123,18 zł rocznie za jednego psa. Sam termin wniesienia wpłaty, jak również ewentualne konsekwencje wynikające z jej nieuiszczenia określają urzędy miasta lub gminy.

Opłata za psa – kto zapłaci, a kto nie?

Praktyka pokazuje, że po zmianie przepisów, wiele władz lokalnych zrezygnowało z pobierania podatku za psa. Taka sytuacja ma miejsce w większości dużych miast i przykładem tego jest Warszawa, której mieszkańcy nie mają obowiązku wnoszenia opłaty za posiadanie pupila. W niektórych miastach władze zwalniają z opłat osoby, które adoptowały psa ze schroniska lub mają wysterylizowanego pupila – przykład takiego miasta Kraków. Aby jednak uniknąć podatku od psa, trzeba mieć udokumentowany ten fakt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*