Ile wynosi podatek za psa w 2019 roku?

Każdy, kto decyduje się na psa, ma świadomość tego, że wiążą się z nim nie tylko obowiązki, ale też pewne wydatki. Trzeba kupować mu karmę, akcesoria, jak również regularnie szczepić i w razie konieczności odwiedzać weterynarza. Czy jednak pamiętamy, że istnieje coś takiego jak podatek za psa? Ile wynosi w 2019 roku? Sprawdzamy!

Podatek od psa – czym jest?

Obecnie podatek od psa pozostał już tylko z nazwy. Jeszcze 11 lat temu faktycznie funkcjonował podatek od psa i obejmował on wszystkie osoby fizyczne posiadające czworonogi i wynosił on nie więcej niż 53,69 zł. Podatek od posiadania psów regulowała ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Jak się jednak okazało, koszty obsługi opłaty oraz postępowań wynikających z unikania płacenia podatku za psa, przekraczały wpływy z tego tytułu, więc w 2008 roku wprowadzono już nie podatek za psa, lecz opłatę i jest ona regulowana art. 18a, art. 19 pkt 1 lit. f ustawy z 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę za psa pobiera bezpośrednio gmina, a nie organy podatkowe.

Podatek za psa – ile wynosi w 2019 roku?

Stawka podatku od psa ustalana jest indywidualnie przez poszczególne gminy. Ministerstwo Finansów określiło jednak maksymalną kwotę takiej opłaty i w 2019 roku kwota ta wynosi 123,18 zł rocznie za jednego psa. Sam termin wniesienia wpłaty, jak również ewentualne konsekwencje wynikające z jej nieuiszczenia określają urzędy miasta lub gminy.

Opłata za psa – kto zapłaci, a kto nie?

Praktyka pokazuje, że po zmianie przepisów, wiele władz lokalnych zrezygnowało z pobierania podatku za psa. Taka sytuacja ma miejsce w większości dużych miast i przykładem tego jest Warszawa, której mieszkańcy nie mają obowiązku wnoszenia opłaty za posiadanie pupila. W niektórych miastach władze zwalniają z opłat osoby, które adoptowały psa ze schroniska lub mają wysterylizowanego pupila – przykład takiego miasta Kraków. Aby jednak uniknąć podatku od psa, trzeba mieć udokumentowany ten fakt.