Czy mandat może się przedawnić?

Nawet najlepszy kierowca może mieć gorszy dzień i popełnić wykroczenie, które zostanie ukarane mandatem kredytowanym. Najsurowszą karą na blankiecie mandatu jest zwykle 500 PLN, choć w określonych przypadkach grzywna może być większa. Trudna sytuacja finansowa bardzo często sprawia, że wielu Polaków ostatecznie nie płaci kary. Czy w takiej sytuacji warto czekać na przedawnienie? A może lepszym rozwiązaniem będzie spłacenie mandatu po terminie?

Ile czasu masz na spłatę mandatu?

W przypadku mandatu kredytowanego, należność powinno się uiścić w przeciągu 7 dni roboczych. W praktyce jednak, ten czas będzie nieco dłuższy. Nawet jeżeli z jakichś przyczyn nie zapłacimy mandatu w terminie, przez pierwsze tygodnie raczej nie podjęte zostaną kroki mające na celu przymusowe ściągnięcie należności. Jeśli zatem zdarzy nam się zapomnieć, warto jak najszybciej dokonać płatności i na wszelki wypadek zachować potwierdzenie.

Kiedy następuje przedawnienie mandatu

Mandat kredytowany ulega przedawnieniu w ciągu trzech lat. Jeżeli w tym czasie nie spotkały Cię żadne konsekwencje prawne, a należność nie została ściągnięta przez Urząd Skarbowy, nie musisz się już obawiać o niezapłacony mandat. Należy jednak pamiętać, że wciąż możesz figurować w rejestrze dłużników. Większość informacji tam przechowywanych może zostać usunięta dopiero po pięciu latach lub w momencie uregulowania długu wpisanego w rejestr.

Warto za wszelką cenę spłacić mandat

Wysoki mandat potrafi uprzykrzyć życie szczególnie w miesiącu, gdy czeka nas bardzo wiele wydatków. Niemniej jednak, warto zrobić wszystko aby w terminie spłacić należność i tym samym uchronić się przed poważnymi konsekwencjami. Zaleganie ze spłatą sprawia, że przez trzy kolejne lata możemy spodziewać się wizyty komornika w najmniej odpowiednim momencie. Dodatkowo widniejemy w rejestrze dłużników co może nam znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić wzięcie kredytu w banku lub dokonanie zakupu na raty.