Święta Bożego Narodzenia 2018 – ile wydadzą Polacy?

W 2018 roku zdecydowana większość Polaków będzie szukała oszczędności na zorganizowaniu świąt bożonarodzeniowych. Wyniki badań przeprowadzonych przez Barometr Providenta wskazują na to, że zdecydowana większość z nas będzie unikać szaleństw. Jednocześnie, z badań wynika, że w tym roku zmniejszyła się liczba osób, których nie stać na obchodzenie świąt. Ile pieniędzy średnio wydadzą Polacy z okazji świąt Bożego Narodzenia w 2018 roku?

Polacy szukają świątecznych oszczędności

Podobnie jak w dwóch ostatnich latach, Polacy nie planują świątecznych szaleństw. Wiele osób deklaruje, że w roku 2018 przeznaczy swoje pieniądze jedynie na niezbędne wydatki. Oszczędności chcemy poszukać w supermarketach. Większość z nas zdecyduje się na wybór tańszych produktów, tak aby świąteczny rachunek nie był zbyt wygórowany. Nie planujemy także świątecznych wydatków na samych siebie, oszczędności dla wielu z nas są bowiem ważniejsze od przyjemności.

Średnio ponad 700 złotych na organizację świąt

Przeciętny Polak planuje wydać na święta bożonarodzeniowe około 719 PLN. W tej kwocie uwzględniamy wydatki na produkty spożywcze, a także na prezenty dla najbliższych. Szastać pieniędzmi nie zamierzają także osoby zamożne, które chcą zmieścić się w budżecie do 1000 PLN. Z kolei najmniejsze wydatki przewidują seniorzy. Tutaj, średnia wynosi około 550 PLN. Nie ma zatem istotnych różnic w wydatkach, które ponosiliśmy w dwóch poprzednich latach.

Zmniejsza się liczba osób najbiedniejszych

W badaniach można zauważyć jedną pozytywną zmianę. Jeszcze rok temu, ponad 15% Polaków deklarowało, że nie ma wystarczających środków pieniężnych potrzebnych do zorganizowania świąt. W tym roku, wynik ten zmniejszył się o pięć punktów procentowych. Co ciekawe, maleje także grupa osób zainteresowanych podjęciem pożyczki gotówkowej na świąteczne wydatki. Ponad 70% badanych planuje zmieścić się w bieżącym budżecie. Podsumowując, zdecydowana większość Polaków w roku 2018 planuje jedynie najpotrzebniejsze wydatki unikając nadmiernego obciążania swojego portfela.