Jakie samochody najczęściej padają łupem złodziei w 2019 roku?


Kradzież samochodów w Polsce wciąż stanowi bardzo duży problem. Szczególnie ze względu na przebiegłość przestępców, którzy doskonale znają swój fach oraz wybierają samochody, które bardzo trudno odnaleźć. W kręgu zainteresowań złodziei samochodów znajdują się przede wszystkim samochody niemieckie, których spotkamy najwięcej na polskich drogach. Jakie marki najczęściej padają łupem przestępców w 2019 roku?

Przestępcy patrzą na dostępność i łatwość sprzedaży

Najczęściej kupowanymi markami aut używanych w Polsce są: Audi oraz Volkswagen. To zasługa ich solidności oraz żywotnych jednostek napędowych. Auta te powszechnie spotkamy na polskich drogach oraz osiedlowych parkingach. Nie może zatem dziwić fakt, że złodzieje najchętniej kradną pojazdy grupy VAG. Tak prezentuje się lista pięciu najczęściej kradzionych pojazdów:

1. Volkswagen Golf
2. Audi A4
3. Volkswagen Passat
4. Audi A6
5. Volkswagen Touran

W kręgu zainteresowań pozostają także inne auta produkcji grupy Volkswagen AG, np. Seaty czy Skody. Przestępcy kierują się zatem sprawdzonym prawem, że popyt dyktuje podaż. Ofiarami złodziejów padają posiadacze popularnych marek, które utrzymują swoją wartość oraz są najchętniej wybierane w komisach aut używanych. Powyższe modele samochodów często są także dostępne w kolorze szarym lub srebrnym, co również ma ogromne znaczenie dla złodziei. Takie pojazdy mniej rzucają się w oczy, dzięki czemu, łatwiej dostarczyć je do „dziupli”.

Na liście złodziei także auta azjatyckie

W Polsce centralnej i wschodniej notowana jest coraz większa liczba kradzieży aut japońskich. Na szóstym miejscu najczęściej kradzionych pojazdów znajduje się Mazda 6. W dziesiątce uwzględnimy także starsze modele Toyoty oraz Hondy. Niemniej jednak, wielu Polaków wciąż posiada negatywną opinie szczególnie na temat elektroniki i trwałości blachy w tych pojazdach. Są one zatem trudniejsze w sprzedaży. Dlatego liczba skradzionych aut japońskich jest znacznie mniejsza niż w przypadku pojazdów produkcji niemieckiej.