W jakich bazach firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów?

Każdy z nas spotkał się zapewne z reklamą firmy pożyczkowej, która oferuje szybką chwilówkę przez Internet bez weryfikacji w BIK. Biuro Informacji Kredytowej to ogromna baza danych zawierająca informacje o zdolności kredytowej wszystkich osób, które przynajmniej raz w życiu zdecydowały się zaciągnąć zobowiązanie finansowe. To jednak nie jedyna baza informacyjna w Polsce. Firmy pożyczkowe mogą korzystać także z Biura Informacji Gospodarczej.

Czy firmy pożyczkowe mają dostęp do BIK?

Firmy pożyczkowe dopiero niedawno uzyskały możliwość weryfikowania swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Wcześniej było to niemożliwe. W praktyce, dostęp do bazy nadzorowanej przez Związek Banków Polskich jest płatny, a ponadto, firma musi spełniać szereg wymagań. Z tego względu, tylko największe i najpopularniejsze parabanki weryfikują klientów w BIK.

Biuro Informacji Kredytowej prowadzi historię wszystkich kredytobiorców w Polsce. Znajdują się tu wpisy o otwartych i spłaconych zobowiązaniach. Na podstawie dostępnych tu informacji, firma pożyczkowa lub bank mogą dokładnie ocenić zdolność kredytową klienta. Na podstawie oceny podejmowana jest decyzja o przyznaniu pożyczki lub kredytu.

Jakie informacje znajdują się w BIG?

Firmy pożyczkowe, które nie korzystają z informacji BIK, bardzo chętnie weryfikują swoich klientów w Biurze Informacji Gospodarczej. W naszym kraju najważniejsze są cztery biura: KRD, ERIF, KBIG oraz BIG InfoMonitor. BIG jest popularnie nazywany rejestrem dłużników, ponieważ zawiera wszelkie informacje o osobach zalegających ze spłatą zobowiązania finansowego.

Negatywny wpis w BIG może dotyczyć niezapłaconych rachunków i mandantów, opóźnień w spłacie pożyczki lub kredytu oraz zakupów na raty. Dług nie może być mniejszy niż 200 zł w przypadku osób prywatnych oraz 500 zł w przypadku firm. Aby wpis został umieszczony w BIG, zaległość w spłacie musi być dłuższa niż 60 dni. Parabanki mogą łatwo korzystać z informacji Biura Informacji Gospodarczej aby sprawdzić czy klient jest wiarygodny i nie posiada zadłużenia.