Podatek CIT 2019 – kto skorzysta na nowych stawkach?


Obniżka podatków zawsze kojarzy nam się z pozytywnym zjawiskiem i pozwala w jaśniejszych barwach postrzegać fiskus. Gdyby jednak wczytać się w dokładne warunki, zmiany mogą okazać się mniej korzystne. W opinii wielu specjalistów, tak jest w przypadku nowych stawek podatku CIT. W roku 2019 w życie wchodzi nowelizacja ustawy o podatku dochodowym, która obniży stawkę z 15 do 9%. Kto w praktyce skorzysta na nowych przepisach?

Większość przedsiębiorstw wybiera PIT

Podatek CIT jest podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ponad 90% firm w Polsce funkcjonuje w formie spółek cywilnych lub osobowych i polega liniowemu opodatkowaniu PIT. A zatem, liczba beneficjentów obniżki CIT jest już na starcie mocno ograniczona. Szczególnie, że nowe przepisy wprowadzają pewne obostrzenia dotyczące rentowności, co sprawia, że także wiele osób prawnych w praktyce może zapłacić większy podatek niż w roku ubiegłym.

Przypomnijmy, że w roku 2017 wprowadzono status małego podatnika. Nowe przedsiębiorstwa oraz firmy, które nie przekroczyły ustalonego progu dochodu mogły liczyć na obniżkę podatku CIT ze standardowej stawki 19% do 15%. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym sprawia, że w roku 2019 nowa stawka wyniesie zaledwie 9%. To bardzo duża obniżka. Jednak przy innych obostrzeniach, może się okazać, że ze zmian skorzysta głównie skarb państwa. Tak przynajmniej twierdzi szerokie grono ekspertów krytykujących kształt nowej umowy o podatku dochodowym.

Najbogatsi zapłacą więcej?

Pamiętamy niedawne kontrowersje związane z nowym podatkiem dla najbogatszych. Wiele wskazuje na to, że obniżka CIT w roku 2019 ma działać na podobnych zasadach. Nowe przedsiębiorstwa oraz mniej rentowne firmy rzeczywiście zapłacą podatek niższy o sześć punktów procentowych. Jednak wszystkie osoby prawne, które przekroczyły próg 33% zyskowności w bieżącym roku podatkowym, utracą status małego podatnika i zamiast 15% ponownie zapłacą 19%. Najbogatsze spółki mogą zatem nie tylko sfinansować obecny kształt obniżki, ale również zagwarantować dodatkowy zastrzyk do skarbu państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*