Nadchodzi koniec Ubera w Polsce?

Sprawa wydaje się przesądzona. Ministerstwo Transportu ugięło się pod naciskiem strajkujących taksówkarzy i dokonało zmian w nowej ustawie o transporcie. Nowe przepisy uniemożliwią przewozy osób zagranicznym firmom pośredniczącym. Dokument został już dostarczony do Rady Ministrów, a na początku 2019 roku ustawa może zostać uchwalona przez sejm. Taki scenariusz oznaczałby koniec Ubera w Polsce.

Czym właściwe jest Uber?

Być może nie wszyscy spotkali się z pojęciem Ubera. To zagraniczna firma pośrednicząca, która zatrudnia prywatnych kierowców w roli taksówkarzy. Taksówkę Ubera możemy wezwać za pośrednictwem aplikacji mobilnej na swoim smartfonie. Aplikacja ustala nasze dokładne położenie, a także informuje o miejscu, w którym obecnie znajduje się kierowca. Możemy zatem śledzić jego drogę i znać dokładny czas przyjazdu. Za kurs możemy zapłacić szybką płatnością bezgotówkową.

Dlaczego taksówkarze strajkowali przeciwko Uberowi?

Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, a Uber wydaje się zwykłą taksówką. Tyle tylko, że firma zarejestrowana za granicą może omijać opłaty, które obligatoryjnie ponoszą polskie firmy taksówkarskie. W rezultacie, cena przejazdu oferowana przez Ubera jest znacznie niższa. Rozbieżność jest ogromna szczególnie w przypadku nocnych kursów w trakcie weekendu. Za przewóz Uberem można zapłacić nawet dwukrotnie mniej. Nie może zatem dziwić, że większość osób decyduje się na skorzystanie z tańszego Ubera.

Uber zniknie z Polski w 2019 roku?

Jeśli nowa ustawa o transporcie zostanie uchwalona przez sejm, zagraniczne firmy pośredniczące takie jak Uber czy Taxify nie będę już mogły zajmować się przewozem osób w Polsce. W myśl nowych przepisów, jedynie firmy zarejestrowane w naszym kraju będą mogły zajmować się taką usługą. W teorii Uber mógłby bez trudu zarejestrować działalność w naszym kraju, lecz w praktyce oznaczałoby to wyższe koszty świadczenia usług identyczne do tych ponoszonych przez polskie firmy taksówkarskie. To oczywiście przeczy ogólnemu zamysłowi twórców Ubera.