UOKIK przypomina o zasadach kupowania przez Internet

W okresie świątecznym bardzo często decydujemy się na zakupy przez Internet. Szukamy sprawdzonych prezentów, chcemy sprawić sobie przyjemność pod choinkę, a także zamawiamy produkty potrzebne do zorganizowania świąt. Aby nie doznać przykrego rozczarowania, warto w trakcie świątecznych szaleństw pamiętać o zasadach bezpiecznego kupowania przez Internet. Przypomina o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Skorzystaj z pomocy porównywarek cenowych

Sklepy internetowe przyciągają do siebie klientów za sprawą specjalnych promocji świątecznych. Niektóre oferty jedynie wyglądają na bardzo atrakcyjne, lecz w rzeczywistości wcale nie oferują nam najkorzystniejszego zakupu. Z pomocą przychodzą nam jednak porównywarki cenowe, przy pomocy których jesteśmy w stanie bardzo szybko znaleźć ten sam produkt w innych sklepach. Porównywarka zawiera także informacje o kosztach dostawy. W ten sposób jesteśmy w stanie bardzo szybko znaleźć miejsce, w którym dokonamy najtańszego zakupu.

Sprawdzaj opinie na temat sprzedawcy

Często zapominamy, że nie wszystkie sklepy internetowe oraz sprzedawcy na aukcjach są godni zaufania. Aby uchronić się przed przykrymi niespodziankami, powinniśmy przed zakupem zapoznać się z opiniami innych klientów na temat sklepu oraz interesującego nas produktu. W ten sposób możemy zyskać gwarancję że zakupiony towar spełni nasze oczekiwania. Zwłaszcza w okresie świątecznym, gdy naszą uwagę przykuwają atrakcyjne promocje cenowe, powinniśmy zachować rozsądek i sprawdzać opinie pozostawione przez innych kupujących.

Pamiętaj, że masz prawo zwrócić towar

Zamówiony przez nas produkt, pomimo pozytywnych opinii, z różnych przyczyn może nie spełniać naszych oczekiwań. Czy to oznacza, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto? Absolutnie nie, UOKIK przypomina, że zawsze mamy prawo odstąpić od umowy ze sprzedawcą i zwrócić produkt. Wystarczy wypełnić stosowne oświadczenie. Z prawa zwrotu możemy skorzystać gdy posiadamy dowód zakupu, a także oryginalne pudełko. Klient ponosi jednak koszty przesyłki towaru do sprzedawcy.