Jak płacić mniej za paliwo? – Sprawdzone sposoby

Ze względu na wysokie ceny na stacjach paliw, coraz większa liczba kierowców szuka oszczędności w tej dziedzinie życia. Oczywiście jednym ze sposobów jest wybieranie tańszych stacji przy dużych supermarketach. Pomimo braku różnicy w jakości często zapłacimy tu nawet kilkanaście groszy mniej za jeden litr paliwa. Efektywniejszym sposobem jest jednak ograniczenie zużycia paliwa. O czym pamiętać aby następnym razem zapłacić mniej za paliwo?

Czy ekonomiczny styl jazdy się opłaca?

Jazda w stylu eko to dyskusyjny temat, który przyciąga wielu krytyków, twierdzących, że taki sposób jazdy może przyczyniać się do szybszej eksploatacji ważnych podzespołów, a oszczędności uzyskane na paliwie szybko stracimy na rzecz koniecznych napraw. Czy tak jest w istocie? Rzeczywiście, wielu kierowców nie rozumie zamysłu ekonomicznej jazdy i zadręcza silnik wysokim biegiem przy niskich obrotach. To nie może się dobrze skończyć. Kilka zasad stylu eko powinien przestrzegać jednak każdy kierowca marzący o mniejszym spalaniu paliwa.

Ruszając z miejsca powinniśmy robić to dynamicznie i ze sporą ilością gazu. Chodzi o to, aby w jak najkrótszym czasie uzyskać docelową prędkość i wejść na optymalny bieg. W samej jeździe należy jednak unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania. Te dwa elementy mają największy wpływ na spalenie. Ponadto, zaleca się nieco oszczędniejsze korzystanie z dodatkowego wyposażenia. Grzane fotele czy klimatyzacja bardzo mocno wpływają na zużycie paliwa. Warto zatem używać tych elementów tylko wtedy gdy rzeczywiście istnieje taka potrzeba.

Zadbaj o odpowiednie opony

Mnóstwo kierowców bagatelizuje rolę opon, które wpływają nie tylko na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale także na spalanie! Złe ciśnienie lub za duży rozmiar opon odgrywają ogromną rolę w procesie zbyt dużego zużywania paliwa przez samochód. Oszczędności w spalaniu można także uzyskać przy zakupie nowych opon. Producenci wykorzystują kolorową skalę oporu informującego nas o tym, jak opony wpływają na spalanie. Najwyższy poziom A gwarantuje znacznie mniejsze zużycie paliwa. Najgorszą oceną w tej skali jest ocena G.