Ile dać na komunię 2019? Przewodnik po prezentach w gotówce

Maj coraz bliżej, a wraz z nim sezon komunijny i odwieczny problem gości, ile dać w prezencie dziecku. Jeśli Ty również stoi przed tym dylematem, to zapoznaj się z treścią naszego artykułu. Zrobiliśmy krótki przewodnik po prezentach w gotówce i teraz dzielimy się nim z Tobą.

Prezenty w gotówce – ile się daje na komunię w 2019 roku?

Z roku na rok wartość prezentów komunijnych wzrasta. Jeszcze kilka lat temu, dzieciom dawało się nie więcej niż 200-300 zł, a jedynie rodzice chrzestni wręczali droższe prezenty. Obecnie trend ten się zmienił, a co za tym idzie, dzieciom daje się więcej prezentów i to o wiele droższych. Ile w takim razie dać na komunię w 2019 roku? To decyzja indywidualna, która powinna zależeć od stopnia pokrewieństwa z dziecka, panujących tradycji w rodzinie oraz zasobności portfela. Jedno jest pewne, każdy gość wręcza prezenty w innej kwocie. Zastanawiasz się w jakiej? Czytaj dalej!

Prezenty w gotówce od rodziców chrzestnych

To właśnie na chrześniaka goście komunijni wydają najwięcej. W jakiej wysokości powinna być zawartość koperty? W 2019 roku kwota oscylować powinna od 500 do maksymalnie 1000 zł. Jej wysokość powinna być jednak uzależniona od tego, czy wraz z gotówką wręczany jest dodatkowy prezent. Bardzo często rodzice chrzestni wraz z gotówką wręczają maluchom rowery, laptopy, czy różnego typu gadżety.

Ile wręcza w kopercie bliska rodzina?

W polskiej tradycji dziadkowie wręczają wnukom pamiątkową biżuterię, więc jeśli dodatkowo chcą dać gotówkę, to odpowiednią kwotą będzie 100-200 zł. W przypadku dalszej rodziny prezent nie powinien być mniejszy niż 300-400 zł.

Prezent zamiast gotówki – czy to dobry pomysł?

Oczywiście, że tak! Przede wszystkim pamiętajmy, że to dziecko jest tego dnia najważniejsze i warto mieć na uwadze jego potrzeby. Jest wiele rodzin, w których dzieci nie mają wszystkiego i tutaj można podpytać się rodziców, co by się im przydało zamiast gotówki. Gry, zabawki, rower, rolki, deskorolka, czy zafundowanie wycieczki z rodziną to tylko kilka przykładów, które można wykorzystać na prezent na pierwszą komunię.