Jak rozliczyć PIT przez Internet w 2019 roku?


Rozliczenia internetowe z urzędem skarbowym z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W porównaniu do tradycyjnego wypełniania deklaracji jest to łatwiejszy i zdecydowanie szybszy sposób. Jak rozliczymy PIT przez Internet w 2019 roku? Podpowiadamy!

Rozliczenie PIT z Twój e-PIT

Twój e-PIT to platforma, którą utworzyło Ministerstwo Finansów i udostępnia wstępnie wypełnioną deklarację PIT-37 oraz PIT-38. Dane konieczne do ich wypełnienia uzyskano z aktualnych informacji od płatników (pracodawców/zleceniodawców) oraz z informacji z ubiegłorocznej deklaracji, w tym między innymi o numerze rachunku, ulgach na dzieci czy organizacji pożytku publicznego, na którą zdecydowaliśmy się przekazać wtedy 1%.

Jak rozliczyć deklarację z Twój e-PIT?

Naszym pierwszym krokiem będzie zalogowanie się do systemu Twój e-PIT. Aby to zrobić, możemy skorzystać z Profilu Zaufanego, czyli konta, na którym przechowywane są nasze dane osobowe. Założyć takie specjalne konto może każdy, ale potrzeba do niego bankowości internetowej lub wizyty na specjalnej stronie internetowej. Alternatywnym sposobem logowania do systemu jest wykorzystanie swoich danych, w tym numeru PESEL, dochodu z rozliczenia za 2017 rok oraz jednego z przychodu od pracodawcy (np. z PIT-11) za rok 2018. Bezpośrednio po zalogowaniu warto przejrzeć wstępnie wypełnioną deklarację, upewnić się, że wszystkie dane są poprawne i w razie konieczności nanieść poprawki. Warto mieć też na uwadze, że w systemie Twój e-PIT znajdują się indywidualne wypełnione deklaracje, więc jeśli jesteśmy w związku małżeńskim i chcemy rozliczyć się wspólnie, też czekają nas poprawki w deklaracji. Podobnie będzie w przypadku ewentualnych ulg, które chcemy uwzględnić. Dlatego, zanim przejdziemy do następnego kroku, warto ze dwa razy wszystko dobrze sprawdzić. Ostatnim krokiem będzie wysyłka gotowej deklaracji. Skoro już zdecydowaliśmy się na rozliczenie przez Internet, warto już wypełnioną deklarację wysłać i mieć spokój do następnego roku.