Jak wyjść z długów i trudnej sytuacji finansowej?

Zadłużenie to z całą pewnością niezwykle przykre i stresujące zdarzenie w życiu każdego człowieka. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłoby nie dopuszczać do tworzenia się długów. Życie pisze jednak różne scenariusze i czasami nasza płynność finansowa zostanie mocno nadszarpnięta. Jedynym ratunkiem jest przemyślane zarządzenie swoimi finansami, a także dokładny plan naprawczy. Jak wyjść z długów i spłacić wszystkie zobowiązania?

Pierwszy krok to świadomość problemu

Jednym z najczęstszych objawów dowolnego uzależnienia jest to, że osoba nie widzi problemu i stanowczo zaprzecza jego istnieniu. Bardzo często podobny mechanizm obronny wytwarza się u osób zadłużonych, które uparcie twierdzą, że mają wszystko pod kontrolą. Podstawowym krokiem do wyjścia z problemu zadłużenia jest szczery rachunek sumienia i przyznanie przed samym sobą, że problem naprawdę istnieje i jest poważny.

Zamiast biernej strategii unikania problemu wybieramy aktywną strategię skierowaną na jego rozwiązanie. Należy stworzyć dokładny spis wszystkich długów. Warto również uszeregować je od najbardziej pilnych, po te, które mogą chwilę poczekać. Następnie stwórz budżet domowy. Określ niezbędne wydatki na rachunki, czynsz i inne konieczne opłaty. Oszacuj, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

W jaki sposób zdobyć dodatkowe pieniądze na spłatę długów?

Ograniczenie koniecznych wydatków często pozwala złapać pierwszy oddech i odbić się od finansowego dna. Być może uzyskane w ten sposób środki nie wystarczą do naprawienia sytuacji, ale pozwolą przynajmniej spojrzeć na problem z innej perspektywy. Naszym głównym celem jest jednak zdobycie dodatkowych pieniędzy na spłatę długów. Zapomnijmy o kolejnych pożyczkach. To tylko nakręca spiralę zadłużenia i może skończyć się postępowaniem komorniczym.

W jaki sposób szukać dodatkowych źródeł dochodu? Należy uwzględnić wszystkie możliwe opcje. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest szukanie lepiej płatnej pracy. Jak pokazują historię byłych bankrutów, ten pomysł, choć niezwykle ryzykowny, często kończy się sukcesem. Mniej radykalne rozwiązanie to oczywiście dorabianie. W dobie Internetu można znaleźć mnóstwo propozycji dorywczej pracy, które pozwolą zdobyć nam środki na spłatę najpilniejszych długów.

Banki i firmy pożyczkowe nie chcą Twojej krzywdy

Pamiętaj, że Twoje długi nie leżą w niczyim interesie. Bankom i firmom pożyczkowym w równej mierze zależy na tym, abyś wyszedł z zadłużenia. Postępowania komornicze i windykacyjne to liczne problemy i formalności, a także strata części środków, które firma lub bank uzyskałyby przy normalnej wpłacie. A zatem skontaktuj się z wierzycielami i pokaż, że zależy Ci na znalezieniu rozwiązania. Często wspólny dialog pozwala znaleźć korzystny dla obu stron kompromis.

Inną propozycją jest kredyt konsolidacyjny, czyli przeniesienie wszystkich zadłużeń do jednego banku w zamian za wydłużenie terminu spłaty oraz pomniejszenie miesięcznych rat. W niektórych ofertach kredytów konsolidacyjnych, bank pokrywa również za nas najpilniejsze zadłużenia.