Więzienie za długi – czy osoba zadłużona może trafić za kratki?


Tylko w ściśle określonych sytuacjach dłużnik może zostać ukarany karą pozbawienia wolności za niespłacone zobowiązania finansowe. Podstawowym warunkiem jest udowodnienie dłużnikowi celowego zwlekania z uregulowaniem długu. Niemniej jednak, osoba zadłużona wciąż może obawiać się szeregu konsekwencji prawnych. Sprawdźmy co grozi za niespłacanie pożyczki lub kredytu i kiedy możliwa jest kara więzienia za długi.

W jakich sytuacjach dłużnik może zostać ukarany więzieniem?

Osoby, które zalegają ze spłatą pożyczki lub kredytu z powodu złej sytuacji finansowej, nie muszą się obawiać kary więzienia. Wciąż grozi im szereg konsekwencji na czele z wizytą komornika, jednak odsiadka za długi może być zarządzona tylko wtedy, gdy dłużnik celowo oszukuje lub zataja majątek przed komornikiem. Oczywiście nieco inaczej jest w przypadku osób, które świadomie nie płacą zobowiązania, mimo, że ich sytuacja finansowa na to pozwala. W takiej sytuacji, sąd może zadecydować o surowej karze więzienia.

Odsiadki za długi w areszcie mogą się obawiać także dłużnicy posiadający dług alimentacyjny, jeśli wartość zobowiązania jest większa niż trzy zasądzone świadczenia. Więzienie za długi spotka również przestępców podatkowych, którzy celowo zaniżali swoje zeznanie, a ich działalność naraziła skarb państwa na poważne straty. Jeśli kwota należności wobec fiskusa jest większa niż 10,500 PLN, sąd może orzec o przestępstwie skarbowym i zarządzić nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Za kratki mogą trafić także osoby, które nie zapłaciły grzywny.

Kary dla osób niespłacających pożyczki lub kredytu

Co grozi osobom, które nie spłacają pożyczki lub kredytu ze względu na bardzo złą sytuację finansową? Bank lub firma pożyczkowa może oczywiście naliczyć ustawowe odsetki za opóźnienia w spłacie. Wpisy o zadłużeniu trafiają również do Krajowego Rejestru Długów oraz do Biura Informacji Kredytowych. Jeśli dłużnik w najbliższym czasie nie poprawi swojej sytuacji finansowej, wierzyciel może wystąpić do sądu o przeprowadzenie egzekucji komorniczej. Kara więzienia grozi osobom, które będą celowo oszukiwać lub ukrywać majątek przed komornikiem.