Kredyt samochodowy – na czym polega i jak wnioskować?

Klienci mający w planach zakup samochodu mają do wybory dwie opcje: tradycyjny kredyt gotówkowy lub specjalistyczny kredyt samochodowy. Jak się okazuje, oba produkty znacząco różnią się od siebie i mogą zaproponować nam zupełnie inne warunki. Załóżmy, że interesuje nas kredyt samochodowy. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać decydując się na ten produkt bankowy.

Kredyt samochodowy jest tańszy

Wystarczy przejrzeć kilka ofert tradycyjnych kredytów gotówkowych i porównać je ze specjalistycznymi kredytami samochodowymi. Jak się okazuje, oprocentowanie w drugim wariancie przy identycznych warunkach spłaty może być dużo niższe. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ kredy samochodowy automatycznie uwzględnia zakupione auto jako zabezpieczenie naszego zobowiązania. Niewywiązanie się z warunków spłaty może doprowadzić do przejęcia samochodu przez bank. Oczywiście możemy nie zgodzić się na takie zabezpieczenie, ale wówczas, oprocentowanie i warunki kredytu będą gorsze.

Na co możemy przeznaczyć kredyt samochodowy?

Przymiotnik „samochodowy” nie odzwierciedla w pełni tego, co oferuje nam ten kredyt. Jak się okazuje, pieniądze mogą być spożytkowane na znacznie szerszy cel. Otrzymane środki możemy przeznaczyć na zakup: samochodów, motocykli, kamperów, quadów, przyczep, maszyn rolniczych, łodzi motorowych, a także maszyn budowlanych. Zakupiony pojazd musi spełniać jeden warunek: musimy go zarejestrować i otrzymać dowód rejestracyjny. To właśnie ten dokument zostanie przejęty przez bank w sytuacji problemów ze spłatą.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Specjalistyczny kredyt samochodowy z całą pewnością jest tańszy, ale wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Składając wniosek musimy bowiem wskazać konkretny pojazd, który chcemy zakupić. Jest to podstawa potrzebna do rozpoczęcia procedury. Wniosek możemy złożyć także przez Internet, a jego rozpatrzenie odbywa się zwykle w przeciągu kilku godzin. Jeśli nie wybraliśmy jeszcze żadnego samochodu, ale chcemy zapewnić sobie środki na koncie, wówczas pozostaje nam kredyt gotówkowy, przy którym nie musimy podawać celu finansowania.