Czy bank ponosi odpowiedzialność za kradzież pieniędzy z konta?


System bankowości elektronicznej każdego dnia ułatwia nam życie i pozwala na szybkie dokonywanie transakcji przez Internet. Niestety, na tym korzystają także oszuści, którzy przy pomocy różnych metod próbują włamać się na konta klientów i ukraść zdeponowane tam pieniądze. Czy w takich sytuacjach bank ponowi odpowiedzialność za skradzione środki? Wiele zależy od okoliczności zdarzenia i tego, w jaki sposób klient wykorzystywał swój rachunek.

Czy bank może odpowiadać za kradzież środków?

Kluczowe znaczenie mają okoliczności całego zdarzenia. Bank może ponosić odpowiedzialność za kradzież pieniędzy z konta, ale tylko wtedy gdy doszło do naruszenia zabezpieczeń bankowości elektronicznej. W innym razie, bank zarzuci Ci brak ostrożności, który mógł doprowadzić do zdobycia przez oszustów danych do Twojego konta. A zatem, na początku sam musisz szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zachowałeś należytą ostrożność i zrobiłeś wszystko aby pieniądze na Twoim rachunku bankowym były w pełni bezpieczne.

Co zrobić w sytuacji gdy nasze konto zostanie okradzione?

Pierwszym krokiem jest napisanie reklamacji. Opisz dokładnie okoliczności całego zdarzenia i spróbuj wykazać, że nie popełniłeś żadnych błędów w korzystaniu z systemu bankowości elektronicznej. Pismo warto złożyć bezpośrednio w oddziale gdzie możesz uzyskać potwierdzenie przyjęcia reklamacji. Szanse powodzenia są jednak nikłe. Banki zwykle udzielają negatywnej odpowiedzi i uchylają się od winy. Tylko w sytuacji bezsprzecznych błędów po stronie banku masz szanse odzyskać swoje pieniądze na skutek pozytywnego rozpatrzenia reklamacji.

Sądy coraz częściej stają po stronie klientów

Przez wiele lat sądy zwykle przyjmowały wersję banku i oddalały powództwo. Skradzione z konta pieniądze przepadały bezpowrotnie. Bowiem poszukiwanie oszustów, którzy dokonali tej kradzieży mija się z celem. Ich odnalezienie graniczy z cudem. Dlatego sprawa zwykle rozgrywa się na linii bank – klient. Przed sądem musisz wykazać, że zachowałeś ostrożność i zadbałeś o należyte bezpieczeństwo konta. Tylko wtedy sąd może przyznać Ci rację i zobligować bank do rekompensaty za poniesione straty.