10 głównych grzechów pożyczkobiorcy

Problemy ze spłatą zadłużenia często wiążą się z powszechnymi błędami popełnianymi przez wielu pożyczkobiorców. Brak odpowiedniej wiedzy finansowej i pośpiech to główne czynniki, które sprawiają, że pożyczka może się stać w przyszłości źródłem problemu. Prezentujemy 10 grzechów, które najczęściej popełniają pożyczkobiorcy w Polsce.

1. Poważnym błędem jest pośpiech i wybieranie pierwszej oferty pożyczki z brzegu. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z kilkoma ofertami by wybrać najlepsze warunki.

2. Wybieramy firmę pożyczkową na podstawie reklamy znalezionej w Internecie. Pamiętajmy, że reklama nie prezentuje wszystkich szczegółów oferty. Powinniśmy je doczytać na stronie firmy.

3. Często określamy koszty na podstawie oprocentowania nominalnego. Nie zapominajmy o kosztach dodatkowych, takich jak ubezpieczenie czy prowizja. O całkowitym koszcie finansowania informuje nas Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania czyli RRSO.

4. Nie zapoznajemy się dokładnie z warunkami umowy. To może prowadzić do licznych rozczarowań, gdy okażę się, że szczegóły oferty są dla nas wyjątkowo niekorzystane.

5. Wielu pożyczkobiorców nie ocenia realnie swojej zdolności kredytowej. W przypadku chwilówek nie analizujemy sytuacji i nie sprawdzamy, czy będziemy w stanie spłacić ja w terminie.

6. Jeden z najpoważniejszych grzechów pożyczkobiorcy to zaciąganie kilku pożyczek w celu spłaty innych zobowiązań. W ten sposób można łatwo wpaść w spiralę zadłużenia.

7. Zadłużeni pożyczkobiorcy często nie podejmują współpracy z bankiem lub firmą pożyczkową. W ten sposób ściągają na siebie problemy w postaci odwiedzin komornika.

8. Pożyczki gotówkowe powinny być mądrze wykorzystywane. Jeśli zaciągamy dług tylko po to by zakupić jakąś zachciankę, automatycznie godzimy się na dodatkowe odsetki i niepotrzebne koszty.

9. Wiele badań informuje o potrzebie dokształcania Polaków z zakresu finansów. Jeśli planujesz duży kredyt, ale nie posiadasz wiedzy na tematy finansowe, skorzystaj z pomocy doradcy.

10. Często zapominamy, że każda pożyczka oznacza dodatkowe koszty. Powinniśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat oszczędzania aby stworzyć poduszkę finansową. Takie zabezpieczenie na czarną godzinę pozwoli nam się uchronić przed koniecznością pożyczania pieniędzy.