Co można sprzedać w lombardzie? Czy to się opłaca?

Pożyczki lombardowe pod zastaw wciąż cieszą się w naszym kraju dużym zainteresowaniem. Liczba lombardów z roku na rok spada, ale te największe ulokowane w centrum miastach nigdy nie narzekają na brak klientów. Postanowiliśmy sprawdzić, co obecnie można sprzedać w lombardzie oraz czy jest to opłacalne rozwiązanie dla klientów.

Czym jest pożyczka lombardowa?

W lombardzie możliwe jest uzyskanie pożyczki pod zastaw. Klient pozostawia do wyceny cenną rzecz i otrzymuje określoną część jej wartości do ręki. Spisywana jest również umowa z uwzględnieniem terminu, w którym klient ma zwrócić pożyczkę wraz z oprocentowaniem.

Jeśli nie zrobi tego w określonym czasie, pozostawiona przez niego rzecz przechodzi na własność lombardu i trafia do wtórnej sprzedaży. W związku z tym, w lombardzie często spotkamy ludzi, którzy chcą odkupić pozostawione dobra w atrakcyjnych cenach.

Co można pozostawić w lombardzie?

To zależy od wybranego lombardu oraz zakresu przyjmowanych rzeczy. Największe lombardy posiadają swoich rzeczoznawców ustalających wartość danego produktu. Najczęściej przyjmowany jest sprzęt elektroniczny: telefony komórkowe, laptopy, czasem także większy sprzęt RTV/AGD.

W zastaw można pozostawić także biżuterię i cenne dodatki garderoby. Lombardy najchętniej przyjmują niewielkie rzeczy, które nie sprawiają większych trudności przy składowaniu. W praktyce, lombard może przyjąć każdą rzecz posiadającą realną wartość.

Czy pożyczki lombardowe są opłacalne?

Opłacalność pożyczek lombardowych to kwestia sporna. Musimy uwzględnić dokładnie takie same parametry, co w przypadku normalnych produktów bankowych. Lombard nie uwzględnia naszej zdolności kredytowej, a zatem, warunki najczęściej są dużo gorsze niż w bankach, ale porównywalne z firmami pozabankowymi.

Nieopłacalna jest natomiast sprzedaż produktu w lombardzie. Zwykle, pracownicy proponują klientom 50-70% realnej wartości. Przy odrobinie cierpliwości, za większą kwotę możemy sprzedać dany przedmiot np. na aukcji internetowej.