Jak zapłacić mandat przez Internet?

W zdecydowanej większości przypadków funkcjonariusz prawa wręcza nam mandat w formie druczku przekazu pocztowego. Jest to tzw. mandat kredytowany, który mamy obowiązek zapłacić w ciągu siedmiu dni roboczych. Z druczkiem możemy udać się na pocztę, ale to jak wiadomo niesie ze sobą konieczność odczekania pewnego czasu w kolejce. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem będzie zapłacenie mandatu przelewem internetowym.

Tu pojawiają się jednak pewne schody. Wiele osób, które po raz pierwszy chciały opłacić mandat zwykłym przelewem internetowym natrafiło na problemy. W trakcie wysyłanie przelewu występuje błąd informujący nas, że ta transakcja wymaga innej formy przelewu. Czy w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni iść na pocztę? Absolutnie nie! Płacenie mandatu przez Internet wymaga nieco innych działań z naszej strony, lecz jest jak najbardziej możliwe.

Jak opłacić mandat przelewem internetowym?

Po zalogowaniu się do naszego systemu bankowości internetowej wybieramy zakładkę przelewy. Znajdujemy okienko odpowiedzialne za typ lub rodzaj przelewu. W zależności od banku, właściwa zakładka może być zatytułowana: „Przelew podatkowy” lub „Przelew do Urzędu Skarbowego”. Zaznaczamy tą opcję i w tym momencie naszym oczom ukazuje się zupełnie inny formularz przelewu. Dzięki temu będziemy mogli wprowadzić wszystkie dane potrzebne do przeprowadzenia płatności.

W opcjach przelewu powinna się także znaleźć opcja: „Mandaty”. W zależności od nadawcy na przekazie pocztowym wybieramy właściwy Urząd Skarbowy, na konto którego przelejemy środki. Następnie pozostaje nam jedynie przepisanie wszystkich danych, które są widoczne na druczku. Na przekazie widnieje także seria i numer mandatu karnego, które należy przepisać we właściwe miejsca. W okienku „Typ Identyfikatora” powinna pojawić się lista dostępnych opcji. Wybieramy PESEL i uzupełniamy kolejną rubrykę. Na koniec pozostaje jeszcze wpisać właściwą kwotę. To wszystko. W ten sposób uda nam się poprawnie opłacić mandat kredytowany przez Internet.