Kiedy powinniśmy nie zgodzić się na poręczenie pożyczki?


Poręczenie pożyczki gotówkowej na dużą kwotę to ogromna odpowiedzialność. Musimy mieć świadomość, że w przypadku trudności ze spłatą, to osoba poręczyciela będzie zobligowana do uregulowania zobowiązania. Jeśli bliska nam osoba poprosi nas o taką przysługę, powinniśmy zachować się jak doradca w banku. Przed podjęciem decyzji powinniśmy sprawdzić zdolność kredytową tej osoby i sprawdzić, czy poręczenie będzie dla nas bezpieczne.

Pożyczki gotówkowe z poręczycielem

Ten produkt finansowy jest adresowany do osób, które potrzebują zastrzyku gotówki, ale nie mogą pochwalić się dostatecznie wysoką zdolnością kredytową. Firma pożyczkowa lub bank będą chciały zabezpieczyć zobowiązanie, a wymogiem może być właśnie poręczenie pożyczki. Oczywiście gwarantem może zostać jedynie osoba, która posiada dostatecznie wysoką zdolność kredytową. To właśnie dobra sytuacja finansowa poręczyciela będzie dla pożyczkodawcy odpowiednim zabezpieczeniem.

Jakie obowiązki posiada poręczyciel?

Jeśli poręczyliśmy za osobę sumienną i dobrze gospodarującą pieniędzmi, powinniśmy spać spokojnie. Rola gwaranta zaczyna się w sytuacji, gdy pożyczkobiorca ma problemy ze spłatą zobowiązania. Wtedy, to poręczyciel będzie miał obowiązek uregulowania długu. Wstępne ustalenia określają, za jaką kwotę odpowiedzialny jest gwarant. Jednocześnie, możemy poręczyć pożyczkę jedynie na z góry ustalony okres. Po jego upłynięciu nie ponosimy już żadnej odpowiedzialności za dalszą spłatę zobowiązania.

Kiedy nie zgodzić się na poręczenie?

Grzecznej odmowy musimy udzielić osobie, która chce pożyczyć bardzo dużą kwotę pieniędzy, a w naszej opinii, nie posiada zdolności by spłacić ją w terminie. W końcu nie mamy obowiązku odpowiadać za czyjeś długi, nawet jeśli jest to bliska nam osoba. Swoją decyzję powinny przemyśleć także osoby, które same planują w niedalekiej przyszłości zaciągnąć większy kredyt lub pożyczkę. Poręczenie pożyczki jest bowiem czynnikiem, który obniża naszą zdolność kredytową.