Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół

Okres świąteczny dla wielu polskich rodzin jest prawdziwym wyzwaniem finansowym. W grudniu zawsze musimy być gotowi na liczne wydatki. Z tego względu, w tym okresie wielu z nas szuka wsparcia finansowego. Czy pożyczki w bankach lub firmach pozabankowych są najlepszą opcją? Niekoniecznie, jeśli pierwszą ratę będziemy musieli spłacić już w styczniu, gdy nasz portfel został mocno uszczuplony. Alternatywą może być pożyczenie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół.

Dlaczego pożyczki w gronie bliskich mogą się opłacić?

Banki i firmy pożyczkowe zarabiają na oprocentowaniu i prowizjach. Natomiast decydując się na pożyczenie pieniędzy od rodziny nie musimy martwić się dodatkowymi opłatami. Elastyczniejszy jest również termin spłaty. Oczywiście zwlekać ze spłatą takiej pożyczki również nie możemy. Wszakże dobre relacje z bliskimi są bezcenne. Niemniej jednak, znacznie łatwiej przyjdzie nam oddać taką kwotę jaką pożyczyliśmy we wspólnie ustalonym terminie. W tej sytuacji warto jednak zadać sobie jeszcze jedno pytanie: Co z kwestią podatków?

Od najbliższych pieniądze pożyczysz za darmo

Najbliższa rodzina (wstępni, zstępni, małżonek, rodzeństwo) są zaliczani do grupy I. Kwota zwolniona od podatku w przypadku darowizn to 9637 PLN. Istnieje jednak możliwość, aby podatku nie zapłacić także w przypadku większych kwot. Tutaj konieczne jest jednak złożenie właściwej deklaracji w urzędzie skarbowym, a także udokumentowanie otrzymania środków np. poprzez wyciąg bankowy. W kontekście wydatków świątecznych raczej nie planujemy tak wysokich pożyczek, dlatego mniejsze kwoty możemy pożyczyć bez obaw o konieczne formalności.

Podatek przy pożyczce od przyjaciół i dalszej rodziny

Pożyczka podlega 2-procentowemu opodatkowaniu. Kiedy musimy go zapłacić? W przypadku II grupy podatkowej, czyli dalszej rodziny, próg maksymalnej kwoty zwolnionej z opłat to 7,276 PLN. W przypadku III grupy, czyli przyjaciół, znajomych i osób obcych, próg wynosi 4,902 PLN. Jeżeli pożyczamy większe kwoty, zdecydowanie warto opłacić podatek. W innym wypadku grozi nam 10-krotnie wyższa grzywna, jeśli fiskus udowodni nam taką pożyczkę.