Alert BIK – ochrona przed wyłudzeniem pożyczki

Wystarczy odrobina nieuwagi i zbytni pośpiech aby zgubić swój dowód osobisty. Jeśli dokument wpadnie w niepowołane ręce, oszust będzie mógł go wykorzystać do uzyskania pożyczki gotówkowej w firmie pozabankowej. Po fakcie trudno jest udowodnić takie przestępstwo, a ofiara wyłudzenia jest zmuszona spłacać nie swoje zobowiązanie. Przed podobnymi sytuacjami możemy się łatwo uchronić korzystając z alertów Biura Informacji Kredytowej.

Na jakiej zasadzie działają alerty Biura Informacji Kredytowej?

Alerty Biura Informacji Kredytowej mają za zadanie przede wszystkim chronić klientów przed próbą wyłudzenia pożyczki na dowód. Gdy firma pożyczkowa lub bank wystąpi z prośbą o udostępnienie informacji na nasz temat, otrzymamy powiadomienie. Dzięki temu, będziemy w stanie podjąć działania mające na celu udaremnienie próby wyłudzenia. Co więcej, powiadomienia BIK informują nas również o naszej aktualnej ocenie zdolności kredytowej, o nowych zobowiązaniach oraz postępach w spłacie aktywnych pożyczek i kredytów.

Jak uchronić się przed wyłudzeniami pożyczki na dowód?

Alert BIK zostanie do nas przesłany mailowo oraz w wiadomości SMS. Znajdziemy tam numer kontaktowy, pod który należy zadzwonić gdy zobowiązanie nie jest podejmowane przez nas. Pracownik BIK szybko ustali instytucje finansową lub firmę pozabankową, w której złożono wniosek o kredyt. Pożyczkodawca otrzyma informacje, że właściciel dowodu zgłasza próbę wyłudzenia. To pozwoli zablokować dalszą procedurę. Następnie powinniśmy zgłosić całą sprawę policji. Konieczne będzie także zastrzeżenie dowodu osobistego i wyrobienie nowego.

Jak aktywować alerty ostrzegawcze BIK?

Usługę powiadomień BIK możemy uruchomić po stworzeniu konta w internetowym systemie biura. W tym celu należy wypełnić formularz posługując się naszymi danymi osobowymi. Po potwierdzeniu tożsamości będziemy mogli wykupić interesujący nas pakiet usług. Koszt alertów BIK to obecnie 24 PLN za cały rok. Biorąc pod uwagę, że w ten sposób chronimy się przed wyłudzeniami, jest to bardzo niewygórowana cena. Powiadomienia są wysyłane przez cały tydzień 24h na dobę.